AgriVest 2019 Agenda

Note: The conference is in English. 

8:00

Registration, networking, light breakfast

9:00

Welcome and opening remarks​​ from AgriVest organizers

9:15

Introduction: From the Ground Up: Insights and Trends in the Israeli Agritech Sector
Eugene Kandel, CEO, Start-Up Nation Central

9:25

Keynote address: The Future of Ag R&D: There Is No Innovation Without Collaboration
Bob Reiter, Executive Vice President and Head of R&D, Bayer Crop Science Division

10:00

Best Israeli Agtech Company Competition: Presentations by selected agtech companies

  • Metabolic Insights

  • Armenta

  • Agrint

  • ClariFruit

Judges: Leora Havin, PhD (Ehrlich & Fenster), Stefan Tresch, PhD (BASF)

10:45

Networking break

11:30

Best Israeli Agtech Company Competition: Presentations by selected agtech companies

  • eggXYt

  • Seed-X

  • ROOTS

  • Saillog

Judges: Johan Botterman, PhD (Bayer Crop Science), Richard Martyn-Hemphill (AgFunder News)

12:15

Panel: Agrifood Tech Start-Ups in East Asia, the Challenges and Opportunities moderated by Reihem Roy (Omnivore)

Panelists:

Gerard Chia (New Protein Capital)

Binghui Dong (JumpScale)

Matilda Ho (Bits x Bites)

Bruno Meireles de Sousa (Cargill)

Ted Tan (Enterprise Singapore)

12:50

Networking and light lunch

Lunch sponsored by GreenbergTraurig

14:00

Best Israeli Agtech Company Competition: Presentations by selected agtech companies

  • Growee

  • Phytolon

  • Beewise

  • SeeTree

Judges: Bernard Arnaud (StarkSat), Prof. Dan Levanon (MIGAL-Galilee Research Inst.)

14:45

Fireside Chat: Turning Your Investors into Partners

Mitchell Presser, Partner and Head of Global Transactions in the United States, Freshfields Bruckhaus Deringer, and Raviv Kula, CEO of FruitSpec

15:00

Networking break

15:40

Industry Insights: Climate Change, Technology, Insurance & Farming
Antoine Denoix, CEO, AXA Climate Division

16:00

Panel: Investing in Agtech: Leading Global Investors Discuss Opportunities & Challenges moderated by Gideon Soesman (GreenSoil Investments)

Panelists:

Isabelle Decitre (ID Capital)

Arama Kukutai (Finistere Ventures)

Michael Lavin (Germin8)

Joost Matthijssen (Nutreco)

Albena Todorova (Sumitomo)

16:45

Closing remarks from Steve Rhodes (Trendlines) and announcement of winning company by Itay Zetelny (EY)

17:00

Cocktails and networking

Please reload

For other inquiries: